Home / About Us/ Officials

Li Wusi

(en.nhfpc.gov.cn)

Updated: 2016-03-22

11_副本1.jpg

Head of discipline inspection team, member of the leading Party group of the National Health and Family Planning Commission


Li Wusi, male and ethnic Han, was born in May 1954, in Hebei province's Quyang county. He began work in July 1970 and joined the Chinese Communist Party in May 1974.


Li earned an on-the-job postgraduate degree and was a member of the discipline inspection commission of the 18th Central Committee of the CPC. 


He worked at Hebei Handan Cotton Plant No 1, Liberation Army 103 Field Hospital, and the Beijing Film Studio. 


In April 1988, Li was principal staff member and deputy director at the second supervision bureau of the Ministry of Supervision. 


Since January 1993, Li has progressively been deputy division head, division head, deputy director and director of the second discipline inspection office of the supervision department of the CPC Central Commission for Discipline. 


In July 2012, Li was appointed discipline team leader from the CPC Central Commission at the national population and family planning commission and member of the leading Party group with that commission. 


In April 2013, Li was discipline team leader from the CPC Central Commission at the China Food and Drug Administration and member of the leading Party group with the administration.


In December 2015, Li was discipline team leader from the CPC Central Commission at the National Health and Family Planning Commission and member of the leading Party group with NHFPC.  


8.03K

Link: China's Central Government / World Health Organization / United Nations Population Fund / UNICEF in China

Copyright © National Health and Family Planning Commission of the PRC All rights reserved